Ο σημερινός αγώνας στράβωσε από νωρίς. Στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού είχαμε καλές ευκαιρίες με Τζιωνή και Αθανασίου αλλά δεν μπορέσαμε να ανοίξουμε το σκορ. Στο 18΄η ομάδα του Εθνικού Λατσιών άνοιξε το σκορ σε μια κόντρα, όπου ο Κωνσταντίνος Νεάρχου απέκρουσε το πρώτο σουτ των αντιπάλων αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο δεύτερο. Η ομάδα αντέδρασε αλλα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι στο ημίχρονο βρισκόμασταν πίσω στο σκορ.

Με την είσοδο του Νεάρχου στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα έγινε ακόμα πιο επιθετική. Θα μπορούσε μάλιστα σε 2 περιπτώσεις μέχρι το 60′ να είχε χριστεί σκόρερ, αλλά οι προσπάθειες του έφυγαν λίγο έξω. Το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά μετά το 60ο λεπτό και ο αντίπαλος εκμεταλλευόμενος τα κενά που βρήκε, σκόραρε για δεύτερη φορά στο 69′. Έχοντας ένα βουνό πλέον να ανέβει, η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι στο 73′ σε πεντακάθαρη ανατροπή στον Γιώργο Μαυροφτή. Ο Νεάρχου αστόχησε αλλά στην επαναφορά ο Γιώργος Μαυροφτής σκόραρε. Η ομάδα έβαλε μεγάλη πίεση στον αντίπαλο από εκείνο το σημείο και έπειτα. Χάθηκαν πολύ καλές ευκαιρίες με Αθανασίου και Ανγκέλοβ, ενώ ο Πάρης Μαυροφτής αποσόβησε το 1-3. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Νεάρχου με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Τζιωνή ο οποίος κάρφωσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στα εναπομείναντα λεπτά θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει τον αγώνα, πριν την παράταση με την μεγάλη ευκαιρία του Πάρη Μαυροφτή στις καθυστερήσεις. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα όμως, ο Κοσμά έσωσε την ομάδα την τελευταία στιγμή με το μπλοκ που έβαλε στον επιθετικό του Εθνικού.

Στην παράταση, η ομάδα μπήκε πολύ δυνατα. Άτυχη η ομάδα μας, αφού σε 5 περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε σκοράρει. Στο 108′ ο Γιώργος Μαυροφτής, εκτέλεσε κόρνερ, ο Δήμος πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας απέκρουσε, αλλά ο Νεάρχου από κοντά έγραψε το 3-2. Στα επόμενα λεπτά η ομάδα κράτησε σχετικά εύκολα, ενώ θα μπορούσε να είχε σκοράρει και 4ο τέρμα.

Φοβερό πάθος από όλους τους ποδοσφαιριστές που δεν σταμάτησαν να τρέχουν μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Συγκλονιστικός ο Τιμόθεος Κοσμά που είχε το πιο κρίσιμο μπλοκ του αγώνα παρά την κούραση. Πολύ σημαντικά στοπ είχαν επίσης και οι Παρασκευά και Πάρης Μαυροφτής που κράτησαν την ομάδα στον αγώνα. Γενικότερα, όλοι οι ποδοσφαιριστές απέδειξαν ότι τίποτα δεν χάνεται, ακόμα και όταν ο αγώνας στραβώσει.

Τέλος, ο Πράσινος Λαός δήλωσε ξανά παρών παρά το δύσκολο της ώρας και έσπρωξε την ομάδα σε αυτή την μεγάλη ανατροπή. Η προέλευση του κόσμου συνεχιζόταν ακόμα και μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο δεν σταμάτησε να σπρώχνει τους ποδοσφαιριστές που τον επιβράβευσαν με αυτή την μεγάλη πρόκριση.