Ο George Best, πεθαίνει στις 25 Νοεμβρίου το 2005 σε ηλικία μόλις 59 χρόνων, ως συνέπεια των πολλών προβλημάτων που είχε υποστεί από το αλκοόλ.

«Ίσως πάω στους Ανώνυμους Αλκοολικούς, αλλά νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο να παραμείνω ανώνυμος» είχε πει.

Το τελευταίο του μήνυμα ήταν: «Μη πεθαίνετε σαν κι εμένα. Η κατάστασή μου είναι μια προειδοποίηση σε όλους σας».

Γυναίκας, αλκοολικός αλλά και μια ποδοσφαιρική ιδιοφυΐα, όπως λένε οι ποδοσφαιρόφιλοι της εποχής.

«Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να σκοράρω ενάντια στη Λίβερπουλ ή να κοιμηθώ με την Miss κόσμος, ευτυχώς δεν είχα να επιλέξω»

George Best

Το καλοκαίρι του 1987, ο Best ήρθε στη Κύπρο για να αγωνιστεί σε φιλικό αγώνα με τα χρώματα της Ομόνοιας κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Στους αντιπάλους, φιλοξενούμενος ήταν ο Kevin Keegan, παλαίμαχος της Λίβερπουλ.

Οι δύο Βρετανοί έχουν ήδη σταματήσει τη καριέρα τους όταν τα δύο σωματεία της Λευκωσίας, απέστειλαν προσκλήσεις στους Best και Keegan για να αγωνιστούν σε φιλικό φιλανθρωπικό αγώνα μεταξύ της Ομόνοιας και των αιωνίων.

«Ξόδεψα το 90% των χρημάτων μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα.»

George Best

Για την ιστορία, ο αγώνας έλειξε ισόπαλος 2-2 στο 45λεπτο, αφού στο δεύτερο ημίχρονο έγινε το εξής:

Οι δύο ομάδες με την επάνοδο τους από τα αποδυτήρια, επέστρεψαν στο γήπεδο σε μικτή ομάδα ποδοσφαιριστών, με τους δύο αστέρες στην 11άδα και αντίπαλος τους την Αγγλική Άστον Βίλλα από το Μπέρμιγχαμ η οποία ήρθε και αυτή στην Κύπρο.