Στενή ήττα με 86-88 δέχτηκε η ΟΜΟΝΟΙΑ στο μπάσκετ στο αιώνιο ντέρμπι για την 4η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος.

Δύο λέι απ του Γουέσλεϊ έκαναν το 4-0 για την ΟΜΟΝΟΙΑ στο 2΄, με τους πράσινους να κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-12). Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν με σερί έξι πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 23-18 στο 12′ με το λέι απ του Ιερωνυμίδη. Στο 15′ ο Τσάφι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-21), με τον αποελ με σερί δέκα πόντων να κάνει το 38-28 του 16′ σε 38-38 με καλάθι του Γκίλμπερτ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στο 26′ με δύο βολές του Πηλακούτα πήραν προβάδισμα έντεκα πόντων (53-42), με τον αποελ να ρίχνει τη διαφορά στους επτά με τρίποντο του Κούνα (60-53) λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν τη διαφορά και ισοφαρίζοντας σε 74-74 έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Στα μισά της πεντάλεπτης παράτασης η ΟΜΟΝΟΙΑ με το καλάθι του Τσάφι είχε προβάδισμα επτά πόντων (85-78), με τον αποελ να φτιάχνει σερί δέκα πόντων και με το τρίποντο του Μπέρι στο τέλος να κάνουν το 88-85. Η βολή του Πηλακούτα στη συνέχεια έγραψε το τελικό 88-86 και έτσι ο αποελ πήρε το 11ο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-38, 60-53, 74-74, 86-88 (παρ.)