Η Ομόνοια για ακόμα μια φορά δήλωσε  παρών σε παιχνίδι κομβικής σημασίας! Επικράτησε του Χαλκάνορα με 0-1 και έκανε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για τη κατάκτηση του τίτλου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισοδύναμο και με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν καλές φάσεις αλλά να μην φτάνουν στο γκολ. Καθοριστικός ήταν ο Δημοσθένους ο οποίος σε δύο περιπτώσεις κατέβασε κυριολεκτικά τα ρολά.

Το 2ο ημίχρονο ήταν  γεμάτο δύναμη και πάθος  χωρίς πολλές φάσεις.  Στο 80ο  λεπτό  η ομάδα μας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γιώργο Μαυροφτή  μετά από ωραία πάσα του Στουππή ο οποίος κέρδισε κατά κράτος τον προσωπικό του αντίπαλο!  Με αυτό το χρυσό γκολ η Ομόνοια του Λαού πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας!