Α ημίχρονο: Δυνατά μπήκαν οι ποδοσφαιριστές μας στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο πρώτες καλές φάσεις έγιναν με σουτ του Φροξυλιά στο 2′ και στο 4′. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα είχε κατοχή και καλή ανάπτυξη. Στο 15′ η πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους με αδύναμο σουτ ενώ στο 16′ ο Ονήσιλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Γαβριηλίδη και άνοιξε το σκορ. Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Αντωνίου το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι κόπηκε από αμυντικό πριν καταλήξει στα δίκτυα ενώ το σουτ του Φροξυλιά έφυγε λίγο έξω. Στην συνέχεια η ομάδα μας αδυνατούσε να κυκλοφορήσει μπάλα, κόπηκε στα δύο και έδινε συνεχώς την μπάλα στον αντίπαλο. Στο 35′ ο Ονήσιλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ όμως ο Λοΐζου απέκρουσε.

Β ημίχρονο: Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο. Λάθη, κακή κυκλοφορία και οι γηπεδούχοι απλά με το να διώχνουν την μπάλα κατάφεραν να κρατούν την ομάδα μας μακριά. Στο 67′ η ομάδα της Σωτήρας έχασε τεράστια ευκαιρία όμως το σουτ κατέληξε λίγο έξω. Μετά το 70′ η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε μέτρα και αφού το τελείωμα του Κύπρου δεν ήταν το καλύτερο στο 75′ ο Φροξυλιάς με εκπληκτικό σουτ έγραψε το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη χωρίς να δημιουργείται κάποια μεγάλη φάση αφού δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Τελικά στο 90′ μετά απο κλέψιμο η κεφαλιά αποκρούστηκε από τον Λοΐζου αλλά στην επαναφορά ο αντίπαλος σημείωσε το 2-1 που παρά τις προσπάθειες έμεινε μέχρι τέλους.

Τελικό σχόλιο: Άσχημη εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με λάθη που δεν μας έχει συνηθίσει η ομάδα. Μοναδική διασωθέντες Φροξυλιάς και Αρτεμίου. Ίσως οι διορθωτικές κινήσεις θα έπρεπε να γίνουν λίγο νωρίτερα αλλά πάλι δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε το μομέντουμ μετά την ισοφάριση. Κρατάμε μόνο την διάθεση μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με βάση και τα υπόλοιπα αποτελέσματα η ΟΜΟΝΟΙΑ βρίσκεται ακόμη κοντά στην οχτάδα και στα τελευταία τρία παιχνίδια πρέπει να παλέψουμε  για το καλύτερο αποτέλεσμα.