Ξεκίνησε χθες η πρώτη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola με δύο αναμετρήσεις.

Στο Μακάρειο, η Πάφος κέρδισε με 0-3 την ΑΕ Ζακακίου, σκόρερς τους Χότσκο (34′), Αλ Γκαντιουί (45′) και Δημητρίου (49′).

Στο 55′ η Πάφος κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ευσταθίου, ο οποίος αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ, Ζαχαρουδιού, απέκρουσε την εκτέλεση του Μπεσάρτ.

Στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”, η Δόξα Κατωκοπιάς επικράτησε στην παράταση του Οθέλλου Αθηαίνου και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στο 43ο λεπτό, με το σκορ στο 0-0, ο Οθέλλος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Παπαθανασίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Δόξα άνοιξε το σκορ στο 59′ με τον Ασαμόα, όμως ο Οθέλλος, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ισοφάρισε στο 85′ με τον Κατσιατή.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου η Δόξα πήρε εκ νέου προβάδισμα με αυτογκόλ του Κυριάκου στο 97′. Το 1-3 έγινε στο 120′ με τον Τιντζανί.

Έτσι, Πάφος FC και Δόξα Κατωκοπιάς έγιναν οι πρώτες δύο ομάδες που προκρίθηκαν στο 2ο γύρο του Κυπέλλου.

Θυμίζουμε ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ αγωνίζεται γαι δεύτερη φορά στην ιστορία της στο θεσμό, την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου, στις 17:00, στο Παφιακό Στάδιο, κόντρα στον Ακρίτα Χλώρακας.