Επιστροφή στις νίκες μετά από αρκετό καιρό για την ΟΜΟΝΟΙΑ αφού επικράτησε με 0-2 της Αγίας Νάπας σε παιχνίδι για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Αγία Νάπα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να βάλει πίεση στα πρώτα λεπτά, ενώ απείλησε και με ένα μακρινό σουτ στο 3’ που πέρασε άουτ αλλά και με μια αντεπίθεση στο 8’ που ανακόπηκε από το Γαβριηλίδη.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβηκε στη συνέχεια και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων χάνοντας καλές ευκαιρίες με Αντωνίου (10’, 18’). Στο 27’ η ομάδα μας απείλησε εκ νέου με μακρινό δυνατό σουτ του Φροξυλιά που απέκρουσε ασταθώς ο τερματοφύλακας.

Η Αγία Νάπα πήγε να απειλήσει στο 33’ μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή, όμως οι επιθετικοί της ολιγώρησαν και η άμυνα μας απομάκρυνε την μπάλα. Στο 40 ένα σου του Αντωνίου από πλάγια θέση πέρασε μόλις έξω.

Στην επόμενη φάση η ΟΜΟΝΟΙΑ άνοιξε το σκορ με σουτ του Αντωνίου  λίγο έξω από την περιοχή κι έτσι πήγαμε στα αποδυτήρια με το υπέρ μας προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε πολύ λίγες φάσεις. Η ΟΜΟΝΟΙΑ απείλησε στο 55’ με κεφαλιά του Βασιλείου που πέρασε άουτ, ενώ έκανε το 2-0 στο 74’. Ο Ιερίδης έβγαλε τον Βασιλείου φάτσα με τον τερματοφύλακα και ο επιθετικός της ΟΜΟΝΟΙΑΣ δε λάθεψε και έδωσε προβάδισμα νίκης.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ χειρίστηκε άνετα το σκορ ενώ η Αγία Νάπα δεν μπόρεσε να απειλήσει. Έτσι φύγαμε με το διπλό. Με αυτή τη νίκη φτάσαμε στους 15 βαθμούς και πήραμε μια μικρή ανάσα, καθώς είμαστε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και την, σαφώς, πιο ανεβασμένη εμφάνιση σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Πολύ σημαντικό το ότι σκόραραν Αντωνίου (επέστρεψε από μακροχρόνιο τραυματισμό και ψάχνει το ρυθμό του) και Βασιλείου (πρώτο γκολ μετά την 1η αγωνιστική).

Ακολουθεί πρόγραμμα – φωτιά με τρεις πολύ δύσκολες αναμετρήσεις απέναντι σε Καρμιώτισσα εντός (23/1, κεκλεισμένων), Ερμή επίσης εντός (26/1, εξ αναβολής, κεκλεισμένων) και Ολυμπιάς Λυμπιών εκτός (30/1).