Σπουδαία επικράτηση με 2-1 για την ομάδα μας απέναντι σε μια από τις συνδιεκδικήτριες για άνοδο στη Β’ Κατηγορία. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στις ευκαιρίες που βρήκε με Τζιωνή, Πάρη Μαυροφτή και Νεάρχου.

Το πρώτο ημίχρονο γενικότερα κύλισε με την ομάδα μας να δημιουργεί αρκετές προϋποθέσεις για γκολ αλλά να μην τα καταφέρνει. Χωρίς τέρματα τελείωσε το πρώτο 45λεπτο με την ομάδα της Πέγειας να έχει και αυτή κάποιες καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε δυνατά και έφτιαξε 2 καλές ευκαιρίες με τον Νεάρχου να γυρίζει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και την άμυνα της Πέγειας να προλαβαίνει, και με το φάουλ του Πάρη να περνά έξω. Στο 56′ όμως ο Γαβριηλίδης σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ραφαήλ Σοφοκλέους. Το 1-0 έδιωξε αρκετό άγχος από τα πόδια των ποδοσφαιριστών μας που άμεσα έψαξαν το δεύτερο τέρμα. Αυτό ήρθε στο 63′ μετά από ένα άπιαστο σουτ του Δημήτρη Τζιωνή. Ο Λούβαρης έβγαλε μια πολύ όμορφη μπαλιά στην περιοχή, ο Νεάρχου έστρωσε με το κεφάλι στον Τζιωνή που σκόραρε.

Στο 73′ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ με αρκετή δόση τύχης. Έγινε ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Μαυροφτή και κατέληξε στα δίκτυα. Στη συνέχεια η ομάδα μας κατάφερε να κρατήσει το 2-1 με την ομάδα της Πέγειας να χάνει 1-2 καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Καλές ευκαιρίες για τρίτο τέρμα βρήκε και η ομάδα μας με Νεάρχου και Γαβριηλίδη για 3ο τέρμα.

Σε γενικές γραμμές, η ομάδα μας πήρε αυτό που άξιζε σε μια δύσκολη έδρα. Έφτιαξε περισσότερες ευκαιρίες και είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Επόμενο ραντεβού την άλλη Κυριακή στο Κερύνεια Επιστροφή, σε ένα ακόμα ντέρμπι κορυφης απέναντι στην Ορμήδεια.