Α’ ημίχρονο: Η ομάδα μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να επιβληθεί από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε μια πολύ καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Ο Αρτεμίου μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Ολυμπιάς, δεν βρίσκει όπως θα ήθελε τη μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει άουτ και ταυτόχρονα να σημειωθεί η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις καλές ευκαιρίες μέσα στο επόμενο ακριβώς λεπτό, ωστόσο ο Λοϊζου βρισκόταν στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή για να αποκρούσει κοντινή κεφαλιά του αντίπαλου επιθετικού. Έκτοτε, η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ανέβηκε και πίεσε ψηλά με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσει τον αντίπαλο. Χάθηκαν μερικές καλές στιγμές, αλλά η μεγάλη φάση ήρθε στο 31’ της αναμέτρησης όταν ο Φροξυλιάς με μια πολύ όμορφη ενέργεια από αριστερά πέρασε μέσα από τους αντίπαλους αμυντικούς, έκανε την πολύ επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά αλλά δυστυχώς δεν ήταν κανείς εκεί για να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ τελικά πέτυχε ο Κονομής στιγμές πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο αμυντικός της ομάδας μας μετά από καλή εκτέλεση κόρνερ του Φροξυλιά πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Β’ ημίχρονο: Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο. Η ομάδα μας δεν μπήκε με διάθεση να οχυρωθεί πίσω από το ισχνό προβάδισμα του ενός γκολ. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με πολύ δυνατά μαρκαρίσματα στο χώρο του κέντρου και ιδιαίτερη ένταση. Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, στο 57’, έμελλε να ήταν και τέρμα για την ομάδα μας. Το δεύτερο γκολ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ και πάλι ο Κονομής πήρε τη σωστή θέση στην αντίπαλη επανορθωτική και από κοντά δεν λάθεψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας και του ιδίου. Με το σκορ να είναι στο 0-2, η ομάδα των Λυμπιών άνοιξε και έδωσε περισσότερη βαρύτητα στην επίθεση. Παρόλη την πίεση από τους γηπεδούχους, η ομάδα μας είχε σωστή αμυντική λειτουργία. Ένα εικοσάλεπτο μετά το δεύτερο γκολ του Κονομή ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ποδοσφαιριστής της Ολυμπιάς πήρε δυνατή κεφαλιά. Ο Λοϊζου όμως δήλωσε παρόν και με εντυπωσιακό τρόπο αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του. Η ομάδα μας στο αμέσως επόμενο λεπτό είχε και αυτή μια πολύ καλή στιγμή. Στο 78’ ο Στουππής με όμορφη ενέργεια από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή όπου για πολύ λίγο ο Πιτταράς δεν πρόλαβε να σκοράρει. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο της κανονικής διάρκειας, η ομάδα μας διαχειριζόταν σωστά το υπέρ της σκορ και ο αντίπαλος ξεκίνησε να αποδέχεται την ήττα του. Στα χασομέρια των καθυστερήσεων η ομάδα μας έκανε το τελικό 0-3 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιτταρά, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από ξεκάθαρη ανατροπή του από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Αμέσως μετά την εύστοχη εκτέλεση του Πιτταρά ο διαιτητής σφύριξε την λήξη της αναμέτρησης. Ολυμπιάς Λυμπιών 0 – ΟΜΟΝΟΙΑ του Λαού 3

Τελικό σχόλιο: Η ομάδα μας πήρε μια δίκαιη νίκη. Η ΟΜΟΝΟΙΑ κατά διαστήματα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Η αμυντική μας λειτουργία ήταν σχεδόν αλάνθαστη. Στο χώρο του κέντρου επιβληθήκαμε επί του αντιπάλου. Το 0-3 αντικατοπτρίζει πλήρως τη σημερινή υπεροχή μας. Ήταν μια επαγγελματική νίκη η οποία δεν βασίστηκε σε φαντεζί ποδόσφαιρο αλλά σε ένα οργανωμένο και αποτελεσματικό πλάνο. Η ομάδα των Λυμπιών φάνηκε να είναι πολύ κατώτερη, σε σημείο που μας έκανε να απορούμε πως αυτή η ομάδα κατάφερε: α) να μας κερδίσει με 0-1 στο μεταξύ μας αγώνα για τον Α’ γύρο του πρωταθλήματος και β) πως κατάφερε πέρσι να εξασφαλίσει την άνοδο στην Β’ κατηγορία;