Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήρε η ομάδα μας μετά την νίκη με 2-0 απέναντι στην ομάδα της ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς. Το σκορ μάλιστα θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο, βάση των ευκαιριών που δημιουργήθηκαν.

Ο Μιχάλης Σεργίου έκανε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ομάδας και έδωσε ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής στις πρώτες αγωνιστικές. Ντεμπούτο με τα χρώματα της ομάδας μας είχε ο Μιχάλης Φιλίππου στο κέντρο της άμυνας.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και μέχρι το 10ο λεπτό βρήκε τρεις καλές ευκαιρίες με Γιώργο Μαυροφτή, Λούβαρη και Κοσμά. Η ομάδα μας συνέχισε να ψάχνει το γκολ και έχασε ακόμα τρείς πολύ καλές ευκαιρίες με Θεράποντος (13′), Στουππή (16′) και Λούβαρη (19′).

Στο 20′ ο Μιχάλης Φιλίππου είχε τραυματισμό και παρόλο που προσπάθησε να συνεχίσει έφυγε αναγκαστηκά στο 28′. Στη θέση του πέρασε ο Δήμος Αθανασίου και στο κέντρο της άμυνας πέρασε ο Κωνσταντίνος Σοφοκλέους. Στο 22′ η ομάδα της ΕΝΑΔ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μαλέκο να σταματά τον επιθετικό των γηπεδούχων σε τετ-α-τετ. Η ομάδα μας συνέχισε να χάνει ευκαιρίες (Μαυροφτής, Λούβαρης, Διονυσίου, Θεράποντος), αλλά ήταν η ομάδα της ΕΝΑΔ που βρήκε την μεγαλύτερη ευκαιρία με το δοκάρι να στέκεται σύμμαχος μας στο 35′.

Στο 43′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κωνσταντίνος Σοφοκλέους ανατράπηκε στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Δήμος Αθανασίου νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έβαλε μπροστά την ομάδα μας. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μαλέκος έδιωξε σε κόρνερ μια καλή ενέργεια των γηπεδούχων.

Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα μας προσπάθησε να πετύχει γρήγορα ένα 2ο τέρμα και βρήκε τρεις καλές στιγμές με τον Δήμο Αθανασίου. Αποκορύφομα η φάση στο 62′ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να νικά τον επιθετικό της ομάδας μας.

Στο 68′ όμως, ο Παναγιώτης Θεράποντος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΕΝΑΔ για να σκοτώσει ουσιαστικά τον αγώνα. Στα επόμενα λεπτά η ομάδα μας κράτησε εύκολα το 2-0 ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα ένα τέρμα.

Συνοπτικά, είδαμε σήμερα ότι η ομάδα μας έχει φοβερό βάθος και ότι όποιος και να αγωνίζεται δίνει πάντα το 100%. Πολύ καλή παρουσία από τον Μαλέκο που όπου χρειάστηκε δήλωσε παρών. Άτυχος ο Μιχάλης Φιλίππου που στο ντεμπούτο του με τα χρώματα της ομάδας μας τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στο 28′. Αναμένουμε να δούμε κατά πόσο ο τραυματισμός είναι σοβαρός.

Επόμενος αντίπαλος η ομάδα του ΑΠΟΝΑ Ανάγυιας το ερχόμενο Σάββατο για το Πρωτάθλημα.