Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο τα πέντε σημερινά παιχνίδια για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η Πέγεια πανηγύρισε το διπλό απέναντι στον Ερμή και μάλιστα με ανατροπή. Οι φτεροπόδαροι προηγήθηκαν με τον Μπρούνο στο 9ο λεπτό, με τους νεοφώτιστους να ισοφαρίζουν στο 38′ με τον Μπεν Κμαγιάλ και να κανουν την ανατροπή στο 41′ με τον Φερνάντες. Στο 52′ ο Φερνάντες με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για την ομάδα της Πέγειας 2014.

Σημαντικό διπλό, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, πήρε και η ΑΕ Ζακακιου απέναντι στον Ύψωνα FC με 1-2. Στο 12′, με το σκορ στο 0-0, η ομάδα του Υψωνα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αρνίλντο. Δύο λεπτά αργότερα, στο 14′, η ΑΕΖ άνοιξε το σκορ με τον Ολιβέιρα. Οι γηπεδούχοι, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ισοφάρισαν με τέρμα του Μπούτνικ στο 53′. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, η ΑΕΖ πέτυχε το νικητήριο γκολ με πέναλτι του Μπαζούνοβιτς στο 90+12′. Να αναφέρουμε ότι στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε γύρω στα 15 λεπτά καθυστερήσεις.

Η Αγία Νάπα επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της Αναγέννησης Δερύνειας με 0-3, χάρις σε δύο γκολ του Γεωργίου (17′, 44′) και ένα του Ακπάν (73′).

Στον Ψευδά, η Ομόνοια Αραδίππου συνέχισε το σερί της καθώς κέρδισε την Ολυμπιάς Λυμπιών με 0-2. Στο 40′ η ομάδα της Ολυμπιάς έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολη του Ορθοδόξου. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 48′ άνοιξαν το σκορ με τον Αναστασίου. Στο 75′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ριμπέιρο.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε και η ΜΕΑΠ Πέρα Χωριού-Νησου απέναντι στην Αλκή, μέσα στην Ορόκλινη, με 0-1. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Σπυριδάκης στο 56′.

Χθες, στο Δασάκι της Άχνας, Εθνικός και ΠΑΕΕΚ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2.

Αύριο στις 15:30 έχουμε τα παιχνίδια ΟΜΟΝΟΙΑ vs ΠΟ Ξυλοτύμπου (Γήπεδο “Δημήτρη Χάματσος”) και Αχυρώνας-Ονήσιλος vs Οθέλλος Αθηαίνου (Κοινοτικό Γήπεδο Λιοπετρίου).