Α ημίχρονο: Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για την ΕΝΠ μετά απο φάση διαρκείας το σουτ του αντίπαλου κόπηκε από τον Γαβριηλίδη στο 3′. Στο 6’ο Πιτταράς εκμεταλεύτηκε το λάθος του Βεσελόφσκι που τον ανέτρεψε με αποτέλεσμα να δωθεί πέναλτι και κόκκινη στον τερματοφύλακα. Απο την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Ο Φροξυλιάς ευστόχησε για το 1-0 στο 10′. Ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο οι ποδοσφαιριστές μας δεν διαχειρίστηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα αφού οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μπάλα ενώ μπροστά ήμασταν ακίνδυνοι. Σε αυτό το διάστημα το Παραλίμνι απείλησε μόνο με ένα σουτ στο 26′ που απέκρουσε ο Λοΐζου. Μετά το ημίωρο η ομάδα ανέβηκε και απείλησε στο 32′ και στο 34′ με σουτ του Φροξυλιά. Στο 37′ η μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με την ωραία ενέργεια του Πιτταρά που βρήκε το κάθετο δοκάρι αφού πρώτα απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σουτ στο 38′ και απόκρουση του Λοΐζου. Τελευταία φάση του ημιχρόνου και πάλι με τον εξαιρετικό Φροξυλία στις καθυστερήσεις με σουτ που απέκρουσε ο Οικονομάκης.

Β ημίχρονο: Καλή κυκλοφορία απο τους ποδοσφαιριστές μας στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου αφού κρατούσαν μακριά τους φιλοξενούμενους από την περιοχή μας. Στην πρώτη φάση του ημιχρόνου η ΕΝΠ ισοφάρισε με τον Κατσιαρή μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά στο 61′. Μετά την ισοφάριση η ΟΜΟΝΟΙΑ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς να είναι επικίνδυνη. Στο 69′ ο Σπύρου δέχτηκε 2η κίτρινη και επανήλθε η αριθμητική ισορροπία. Παρά την αρνητική εξέλιξη η ομάδα μας ήταν αυτή πού έλεγξε το παιχνίδι, πίεσε και προσπάθησε διεκδίκησε την νίκη. Στο 73′ ο Νικολάου έχασε μεγάλη ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά που απέκρουσε ο Οικονομάκης. Στο 75′ ο τερματοφύλακας πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Φροξυλιά. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε στο 79′ με εκτέλεση φάουλ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι η μπάλα ήταν στο μισό του Παραλιμνίου. Χωρίς ευκαιρία στο υπόλοιπο αλλά με καθαρό πέναλτι σε κράτημα εντός περιοχής πάνω στον Σάκη Κύπρου στο 89′ το παιχνίδι έμεινε στην ισοπαλία.

Τελικό σχόλιο: Γεμάτο παιχνίδι με καλό ρυθμό κατά διαστήματα που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους. Δικαιούμασταν την νίκη αφού το Παραλίμνι στην μία και μοναδική φάση πού είχε στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε την ισοφάριση. Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει μεγαλώσει αγωνιστικά αφού μετά από ισοπαλία απέναντι στο Παραλίμνι φύγαμε απογοητευμένοι από το γήπεδο. Μέσα από αυτά τα παιχνίδια οι ποδοσφαιριστές μας κερδίζουν εμπειρίες και γίνονται καλύτεροι ως προς την διαχείρiση αυτού του είδους των αγώνων. Το γεγονός ότι και πάλι η ομάδα διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους μας αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους. Όσον αφορά την διαιτησία μας έβγαλε από τη μύτη το λάθος στο πέναλτι στην αρχή του αγώνα. Ακολούθησαν πολλές λανθασμένες αποφάσεις εναντίον μας, αδικαιολόγητες κίτρινες και γενικά δεν βοήθησε καθόλου στην εξέλιξη του αγώνα. Στα 4 εναπομείναντα παιχνίδια η ομάδα στοχεύει στην καλύτερη δυνατή συγκομιδή και την οκτάδα που είναι ο δεύτερος στόχος μετά την παραμονή στην Β κατηγορία και με τέτοια στήριξη από τον κόσμο η χρονιά θα κλείσει με τον καλύτερο τρόπο.