Την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν πέτυχε η ΟΜΟΝΟΙΑ απέναντι στον Χαλκάνωρα Ιδαλίου για τον Α’ Γύρο του Κυπέλλου.

Με οκτώ αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα παρέταξε την ομάδα μας ο Γιώργος Πετράκης, καθώς μόνο οι Μπρολ, Κονομής και Φιάκας ξεκίνησαν βασικοί.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 1ο λεπτό το σουτ του Αλμπέρτο κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ. Στην εκτέλεση η κεφαλιά του Παύλου πέρασε άουτ. Στο 7′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλμπέρτο, ο Ραμάλιο μπλόκαρε την κεφαλιά του Ανδρέου, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Αλμπέρτο ήταν άστοχο.

Στο 11ο λεπτό η πρώτη τελική προσπάθεια για τον Χαλκάνωρα με το σουτ του Ανθίμου να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 14′ το γύρισμα του ίδιου ποδοσφαιριστή από πλάγια αριστερά στην περιοχή, εξουδετερώθηκε από τον Μπρολ.

Στο 19′ η κεφαλιά του Πική μετά τη σέντρα του Παύλου πέρασε έξω. Στο 20ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία για τους τυπικά γηπεδούχους με τον Μπρολ να μπλοκάρει το σουτ του Ανθίμου μέσα από την περιοχή.

Στο 22′ κλασική χαμένη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ με το γυριστό του αμαρκάριστου Πική από το ύψος του πεναλτι να φεύγει έξω. Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία στο 30′ με τον Ραμάλιο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Ποντικού από το ύψος της περιοχής. Στην εκτέλεση του κόρνερ το σουτ του Ανδρέου κόντραρε σε αμυντικό.

Στο 33′ το τελείωμα κόπηκε από τους ποδοσφαιριστές του Χαλκάνωρα προ της γραμμής. Στο 45′ η κεφαλιά του Πική μετά από κόρνερ του Φιάκα πέρασε έξω.

Στην επανάληψη, η πρώτη τελική προσπάθεια ήταν για τον Χαλκάνωρα με το σουτ του Ανθίμου από πλάγια δεξιά στην περιοχή να περνά άουτ, σε μια φάση που έλεγχε ο Μπρολ. Στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο.

Ακολούθως, η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβασε στροφές και έγινε πιο απειλητική. Στο 56′ άλλη μια εντυπωσιακή απόκρουση του Ραμάλιο σε σουτ του Φιάκα από το ύψος της περιοχής. Στο 62′, ο Ρασάαν Φερνάντες πέρασε στη θέση του Φιάκα και ο Σαμπανάτζοβιτς στη θέση του Αλμπέρτο. Στο 64′ το σουτ του Παύλου κόντραρε σε αμυντικό και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Ραμάλιο. Στο 65′ απευθείας φάουλ του Μαρκολίνο πέρασε άουτ. Στο 69′ μπήκαν οι Τρούγιτς και Μπέλα αντί των Παττίχη και Ποντικού.

Στο 71′, ο Ρασάαν πέρασε στον Μπέλα στην περιοχή, αυτός έκανε μια ωραία ενέργεια και γύρισε σ’ ένα σημείο που ο Ηροδότου έβαλε άθελά του το πόδι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 75′ ωραία πάσα του Πική στον Τρούγιτς, που ήταν μόνος με τον τερματοφύλακα, όμως ο βοηθός έδωσε οφσάιντ σε μια φάση που ελέγχεται. Κοντινή προβολή του Πική μετά από σέντρα του Μπέλα στο 78′ πέρασε άουτ. Στο 80′ το διαγώνιο σουτ του Μιχαήλ μπλόκαρε εύκολα ο Μπρολ.

Στο τελευταίο 10 λεπτο η ΟΜΟΝΟΙΑ διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από το Χαλκάνωρα. Στο 83′ ο Φακούντο Γκαρσία πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Φαμπίνιο. Στο 85′ σέντρα του Παύλου από δεξιά, με την κοντινή κεφαλιά του Μπέλα να φεύγει έξω. Ωραία ενέργεια και σουτ του Φακούντο στο 90+1′ το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΟΜΟΝΟΙΑ νικήτρια του αγώνα. Πρώτη νίκη για τη φετινή σεζόν. Μία νίκη που θα μπορούσε να έρθει πιο άνετα με λίγο περισσότερη συγκέντρωση στην επιθετική προσπάθεια. Η ομάδα μας, χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα υψηλά στάνταρ απόδοσης, πήρε το ζητούμενο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στα θετικά η νίκη πάρα τις οκτώ αλλαγές στην εντεκάδα και το γεγονός ότι 72 ώρες πριν παίξαμε εκτός έδρας απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο, το ντεμπούτο του Σαμπανάτζοβιτς, η πρώτη συμμετοχή του Παττίχη για φέτος, αλλά και η πρώτη παρουσία στην αρχική εντεκάδα των Παύλου, Φαμπίνιο και Ποντικού.

Σίγουρα τα επίπεδα απόδοσης δεν ήταν τα επιθυμητά, καθώς θεωρούμε ότι η ομάδα μπορεί για πολύ καλύτερα, όμως ελπίζουμε αυτή η νίκη να δώσει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Επόμενο παιχνίδι τη Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου στις 19:00 στην Περιστερώνα, απέναντι στην Πάφο για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.