Με τρεις αγώνες άρχισε σήμερα η 3η αγωνιστικη του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας 2024/25.

Στο Γήπεδο “Αμμόχωστος – Επιστροφή”, το αποελ πήρε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα κερδίζοντας την Καρμιώτισσα με 3-0 χάρις σε δύο γκολ του Ελ Αραμπί (62′, 67′) και ένα του Σαρφό (90+7′).

Στο “Στέλιος Κυριακίδης”, η Πάφος FC επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης στο ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζάιρο στο 42′ και έκαναν το 2-0 με τον Άντερσον στο 59′. Ο Σούνγιτς στο 67′ έκανε το 3-0 με την Ανόρθωση να μειώνει σε 3-1 με τον Ράφα Λόπες στο 80′.

Επεισοδιακό παιχνίδι είχαμε στο Δασάκι της Άχνας, μεταξύ του Εθνικού και της Νέας Σαλαμίνας. Το 0-1 έγινε στο 44′ από τον Παπαγεωργίου, με τον Αντερέγκεν να ισοφαρίζει στο 47′ για τους γηπεδούχους. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι προβολείς του γηπέδου εσβησαν, με το πρόβλημα να αποκαθίσταται μετά από 20 λεπτά. Ο Εθνικός γύρισε το ματς στο 76′ με τον Οφόρι. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε το 2-2 στο 90+5′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέλλιου, ενώ έφερε ξανά τούμπα το παιχνίδι με τον Ντουρμισάι στο 90+17′. Ο Εθνικός τελείωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Παναγιώτου στο 90+27′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Άλλα τρία παιχνίδια έχουμε αύριο. Στις 18:00 η ΟΜΟΝΟΙΑ υποδέχεται την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο Γήπεδο “Κατωκοπιά – Επιστροφη”. Στις 19:00 έχουμε το λεμεσιανό ντέρμπι μεταξύ του Απόλλωνα και της ΑΕΛ στο Αλφαμέγα Stadium, ενώ στις 20:30 η Ομόνοια Αραδίππου παίζει με τον Άρη Λεμεσού στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με το ντέρμπι μεταξύ της Ομόνοιας ΛΤΔ και της ΑΕΚ Λάρνακας στο ΓΣΠ, που θα ξεκινήσει στις 19:00.