Α ημίχρονο: Με διάθεση να πιέσει ψηλά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα μας. Η πρώτη καλή φάση το σουτ του Αδάμου Ανδρέου που πέρασε λίγο έξω στο 5′. Συνέχισε να δημιουργεί προϋποθέσεις και να έχει κυκλοφορία η ομάδας μας που στο 20′ από την εξαιρετική σέντρα του Κωνσταντίνου Δημητρίου ο Απόλλωνας Βασιλείου με ωραία γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο ίδιο τέμπο το επόμενο δεκαπεντάλεπτο και στο 35′ πρώτα ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα και στην συνέχεια ο Ματθαίου από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα έξω. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΜΕΑΠ κέρδισε μέτρα και είχε την δική της καλή ευκαιρία μσ σουτ την μπάλα να κοντράρει και τον Παπαστυλιανού να αποκρούει δύσκολα στο 43′.

B ημίχρονο: Με πλάνο να πιέσουν και να αναγκάσουν σε λάθη τους αντιπάλους ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Σε μεγάλο βαθμό βγήκε αφού κράτησε την ΜΕΑΠ μακριά από την εστία αλλα δεν δημιουργήθηκαν οι φάσεις για γκολ. Στο 63′ από το κλέψιμο του Νικόλας Ματθαίου επωφελήθηκε και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 2-0. Άμεση ήταν η απάντηση στο 67′ μετά από αδράνεια στην άμυνα η τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1. Το γκολ δεν αποσυντόνισε τους ποδοσφαιριστές μας που δεν έχασαν τον έλεγο του αγώνα. Στο 75′ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για 3ο γκολ μετά από γύρισμα του Δημητρίου ο Ιωσιφίδης βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Ματθαίου από πλάγια απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η μπάλα παίκτηκε στο δικό μας μισό με την ΜΕΑΠ να απειλεί στο 88′ με το φάουλ να περνά ξυστά απο το οριζόντιο δοκάρι. Η τελευταία φάση του αγώνα το τετ α τετ του Φροξυλιά στις καθυστερήσεις που απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Τελικό σχόλιο: H OMONOIA πήρε αυτό που δικαιούτο στον αγωνιστικό χώρο. Είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλο τον αγώνα και είχε την απαραίτητη ηρεμία όταν η ΜΕΑΠ μείωσε. Οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν με την διάθεση τους ότι ήθελαν πολύ το παιχνίδι και η νίκη θα δώσει την απαραίτητη ηρεμία μετά τις δύο δύσκολες εβδομάδες που πέρασαν.