Α ημίχρονο: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την ομάδα μας να μην πιέζει από την αρχή. Στο 8′ απο την κάθετη μπαλιά του Αρτεμίου ο Ανδρέας Αντωνίου με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 11′ το σουτ του Σάκη πέρασε ψηλά άουτ. Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με συρτό σουτ να βρίσκει το κάθετο δοκάρι. Απο εκείνο το σημείο και μετά η ΟΜΟΝΟΙΑ επιβλήθηκε πλήρως και έχασε σωρεία ευκαιριών για δεύτερο γκολ. Αρχικά ο Αντωνίου με κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω στο 19′ ενω ο ίδιος στο 28′ δεν βρήκε καλά την μπάλα απο ευνοϊκή θέση. Και πάλι ο σκόρερ μας στο 33’ απείλησε με δυνατό σουτ που αποκρούστηκε απο τον τερματοφύλακα ενω στο 36′ απέναντι απο τον τερματοφύλακα προτίμησε να το σιγουρέψει η πάσα ομως προς τον Αρτεμίου δεν ήταν καλή. Στο 40′ ο Σάκης μετά απο δική του κούρσα βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα. Τελευταία φάση του ημιχρόνου για την Αναγέννηση και την ωραία απόκρουση του Παπαστυλιανού.

Β ημίχρονο: Άλλη ομάδα παρουσιάστηκε με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου. Αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση με τον αντίπαλο να πιέζει στο πρώτο πεντάλεπτο χωρίς κατι ιδιαίτερο. Ακολούθως ο ρυθμός έπεσε με τους ποδοσφαιριστές μας να έχουν νευρικότητα. Στο 65′ η άμυνα μας πιάστηκε στον ύπνο και ο Ποντικός απο κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Στα επόμενα λεπτά η ομάδα ανέβηκε δυσκολευόταν όμως στην δημιουργία φάσεων. Ευτυχώς στο 75′ απο το φάουλ του Σταύρου ο Παντελής Κονωμής με κεφαλιά σημείωσε το 2-1. Στο 77′ ο Φροξυλιάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χρίστος Γαβριηλίδης με κεφαλιά έγραψε το 3-1. Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά με την ΟΜΟΝΟΙΑ να πέρνει το πιο σημαντικό τρίποντο μέχρι το επόμενο.

Τελικό σχόλιο: Και πάλι πήγε να σταβώσει το πράγμα. Πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για 2ο γκολ που χάθηκαν, νωθρότητα στις αρχές του Β’ ημιχρόνου και γκολ στην πρώτη τελική στο δεύτερο μισό. Ευτυχώς η λύση δόθηκε από εκεί που είχαμε αδυναμία. Στις στατικές φάσεις. Παρόλο που κερδίζαμε πολλές δεν μπορούσαμε να τις αξιοποιήσουμε κάτι που έγινε σήμερα απο τα δύο center back μας. Έγινε το πρώτο βήμα. Με σοβαρότητα στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Ολυμπιάς Λυμπιών να γίνει και το επόμενο.