Η ομάδα μας έκανε το καθήκον της. Η καλή εμφάνιση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ συνδυάστηκε με νίκη με 1-0 ενάντια στην ομάδα του Χαλκάνωρα. Ακολουθεί χρονολογική επισκόπηση του αγώνα

• Έναρξη αγώνα.
  • Τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα περνούν χωρίς κάτι αξιόλογο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά.
  • 6΄: Η ομάδα μας ζήτησε πέναλτι. Εμείς από το γήπεδο θεωρούμε πως η επαφή δικαιολογούσαι την υπόδειξη πέναλτι.
  • ΓΚΟΛ 1-0! Η ομάδα μας ανοίγει το σκορ με γκολ από τον Πάρη Μαυροφτή. Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας στάθηκε παλικαρίσια από στενό μαρκάρισμα δύο αντιπάλων, ελευθερώθηκε και με ένα δυνατό ξερό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο κίπερ.
  • 10’: Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
  • 11: Πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους. Δυνατό σουτ από τον επιθετικό του Χαλκάνωρα πέρασε δίπλα από την εστία της ομάδας μας.
  • 14΄: Ο Τζιωνής δυστυχώς αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο, φαίνεται πως τον ταλαιπωρεί κάποια μυϊκή ενόχληση. Την θέση του παίρνει ο Ιωάννης Στουππής.
  • 16΄: Φάουλ σε καλό σημείο για τον Χαλκάνωρα. Η εκτέλεση του φέρνει επιθετικό φάουλ για την ομάδα μας. Δεν μας ανησύχησε.
  • 20΄: Η ΟΜΟΝΟΙΑ ελέγχει την ροή του αγώνα και έχει όμορφη κυκλοφορία στο χώρο του κέντρου. Έγινε η προσπάθεια δις να διασπαστεί η αμυντική γραμμή του αντιπάλου με κάθετες πάσες αλλά δεν απέδωσαν.
  • 21’: Καλή προσπάθεια για την ομάδα μας μετά από εκτέλεση κόρνερ με κοντινή πάσα. Ο τερματοφύλακας του Χαλκάνωρα ήταν στη σωστή θέση.
  • 24’: Διάλειμμα για νερό, η ζέστη είναι πραγματικά αφόρητη.
  • 28’: Οι παίχτες μας βγάζουν πολύ πάθος στις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Ο Χαλκάνωρας δεν μπορεί να συνδυαστεί γρήγορα.
  • 30’: To 29 του Χαλκάνωρα έχει δημιουργήσει ένταση μεταξύ των δύο ομάδων χωρίς λόγο και αιτία, για δύο λεπτά δεν παίχτηκε μπάλα, καθώς ο ρέφερι προσπαθούσε να ηρεμήσει τα πνεύματα.
  • 31΄: Στο πρώτο τριαντάλεπτο του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι μπροστά στο σκορ και πιέζει ψηλά τον αντίπαλο που προς το παρόν δείχνει μαγκωμένος
  • 33’: Μετά από εκτέλεση φάουλ κοντά στην αντίπαλη εστία, προκλήθηκε ένα μικρό αλαλούμ. Εν τέλει όμως οι αμυντικοί του Χαλκάνωρα έδιωξαν.
  • 38’: Ο επιθετικός του Χαλκάνωρα προσπάθησε να ξεγελάσει τον Δημοσθένους σουτάρονας από πλάγια στην κλειστή γωνιά του. Η απόκρουση έφερε κόρνερ, το οποίο δεν μας ανησύχησε.
  • 41’: Πολύ όμορφη ενέργεια από τον Στουππή που μπήκε ταχύτατα στην επανορθωτική του αντιπάλου. Δυστυχώς έφτασε πολύ πλάγια και η μπαλιά του κόπηκε από τον αντίπαλο κίπερ.
  • 44΄: Καλό σουτ του Στουππή που κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου κίπερ
  • 45’: Ο διαιτητής χαρίζεται με τρόπο προκλητικό σε παίχτη του Χαλκάνωρα που έπρεπε να δει την κίτρινη κάρτα για δυνατό φάουλ πάνω στον Πάρη Μαυροφτή.
  • Λήξη Α’ Ημιχρόνου. Η ΟΜΟΝΟΙΑ σκόραρε πολύ γρήγορα και απέβαλε το άγχος. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο δεν δημιουργήσαμε πολλές φάσεις για το 2-0, χρειαζόμαστε πιο καθαρό μυαλό στην τελική πάσα.

• Έναρξη Β’ ημιχρόνου
  • 47’: Ο Δημοσθένους απέκρουσε με υπερένταση πολύ όμορφο σουτ του αντίπαλου επιθετικού. Οι δύο αμυντικοί που τον μάρκαραν δεν συνεννοήθηκαν σωστά. Η απόκρουση έφερε κόρνερ που δεν έφερε ευκαιρία για τον Χαλκάνωρα.
  • 50’: Ο Χαλκάνωρας έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο και έχει μπει πολύ πιο επιθετικά στο παιχνίδι.
  • 55’: Πέραν από την φάση του 47’, δεν έχει σημειωθεί κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι τώρα στο Β’ ημίχρονο.
  • 58’: Υπερβολική κίτρινη στον Πάρη Μαυροφτή που το τάκλιν του βρήκε καθαρά μπάλα.
  • 60’: Πολύ σκληρό χτύπημα πάνω στον Πάρη Μαυροφτή που σήμερα είναι σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Ο αντίπαλος τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα, έχουμε όμως ενστάσεις για το χρώμα της κάρτας. Ο Πάρης συνεχίζει κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
  • 62’: Ο διαιτητής σφυρίζει αντίθετο φάουλ. Αντί υπέρ της ομάδας μας, υπέρ του Χαλκάνωρα. Σοβαρό διαιτητικό λάθος. Η εκτέλεση του φάουλ δεν έφερε τίποτα για τον Χαλκάνωρα.
  • 64’: Μέσα Σοφοκλέους και Νεάρχου, έξω Θεράποντος και Διονυσίου
  • 66’: Μικρό διάλλειμα για νερό.
  • 68’: Τα λεπτά περνούν ανεκμετάλλευτα και για τις δύο ομάδες. Πραγματικά λιγοστές οι αξιοσημείωτες στιγμές στο Β’ Ημίχρονο.
  • 70’: Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει κλείσει στα καρέ του τον Χαλκάνωρα το τελευταίο πεντάλεπτο.
  • 72’: ΌΧΙ. Ο Παπαγγελοδήμου στέλνει την μπάλα στο οριζόντια δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα χαμογέλασε στον Χαλκάνωρα καθώς σκάει δίπλα από τον τερματοφύλακα που δεν την έβλεπε γιατί ήταν πίσω του.
  • 74’: Η φρεσκάδα και η ταχύτητα του Νεάρχου δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.
  • 76’: Μακρινό σουτ από τον Στουππή που δεν ανησύχησε τον αντίπαλο
  • Ο Χαλκάνωρας έκανε ένα καλό πρώτο δεκαπεντάλεπτο στο Β’ Ημίχρονο. Έκτοτε έχει πέσει πάρα πολύ και έχει μαζευτεί πίσω.
  • 77’: Σουτ από το Νεάρχου εντός περιοχής. Δεν το έπιασε καλά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
  • 82’: Τους έχουμε κλείσει στο δικό τους μισό. Η πίεση όμως μέχρι στιγμής δεν φέρνει ουσιαστικά αποτελέσματα.
  • 86΄: Εκτέλεση φάουλ για τον Χαλκάνωρα, στο τείχος και κόρνερ που αποκρούστηκε εύκολα. Στην αντεπίθεση έγινε καλό σουτ από τον Ιωάννου που όμως κατέληξε λίγο πάνω από την οριζόντια δοκό.
  • 87΄: ΌΧΙ, τι χάθηκε εδώ! Τετ-α-τετ Γ. Μαυροφτή. Το πλασέ του Γιώργου πέρασε χιλιοστά δίπλα από την κάθετη δοκό του αντιπάλου.
  • Ολοκληρώθηκε το ενενηντάλεπτο και έχει ξεκινήσει ο χρόνος των καθυστερήσεων.
  • 92’: Απίστευτος συνδυασμός φέρνει την μπάλα στο Γ. Μαυροφτή. Στον αέρα πιάνει αμέσως δυνατό βολέ και ο τερματοφύλακας του Χαλκάνωρα αναγκάζεται σε μια τρομερή απόκρουση. Το κόρνερ δεν έφερε κάτι για την ομάδα μας.
  • Λήξη του αγώνα μας. Η ομάδα παίρνει το τρίποντο. Μια δίκαιη νίκη που θα μπορούσε να ήταν με μεγαλύτερο σκορ. Οι ελάχιστες ευκαιρίες του Χαλκάνωρα δεν στοίχησαν. Ο MVP των αντιπάλων σήμερα ήταν ο τερματοφύλακας τους. Έμειναν τέσσερις ακόμη τελικοί που πρέπει να κερδηθούν δια πυρός και σιδήρου.