Ισόπαλη 2-2 εξήλθε η ΟΜΟΝΟΙΑ απέναντι στον ΑΣΙΛ Λύσης στο ΓΣΖ.

Η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του αντιπάλου κέρδισε πέναλτι μετά απο ανατροπή του Ιερείδη. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Φροξυλιάς και πήραμε κεφάλι στο σκορ από το 2ο λεπτό.

Ακολούθως, δώσαμε χώρο στους γηπεδούχους και προσπαθήσαμε να χτυπήσουμε στις αντεπιθέσεις. Η πίεση του ΑΣΙΛ απέφερε καρπούς, καθώς ισοφάρισε στο 34ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα από δεξιά.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ προσπάθησε να αντιδράσει μετά την ισοφάριση, όμως αρκέστηκε μόνο σε κάποια μακρινά σουτ, κυρίως από τον Φροξυλιά.

Στο ημίχρονο, ο Νίκος Νικολάου πέρασε τον Σπύρου στη θέση του Στουππή, τον Μιχαήλ στη θέση του Ρ. Σοφοκλέους και τον Κύπρου στη θέση του Μ. Κουζάρη, για να μετατοπιστεί ο Α. Σοφοκλέους πλάι στον Μήτα στον άξονα. Η ομάδα μας ηταν σαφώς πιο ανεβασμένη στο ξεκίνημα της επανάληψης, κυριάρχησε και πήρε ξανά προβάδισμα με ωραίο γκολ του Φροξυλιά στο 59′, μετά από όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών μας.

Στα επόμενα λεπτά προσπαθήσαμε να φτιάξουμε προϋποθέσεις για 3ο τέρμα, όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 62′, βρήκε γκολ ο ΑΣΙΛ με σουτ μέσα από την περιοχή μας, ουσιαστικά στη δεύτερη του οργανωμένη επίθεση στο Β’ ημίχρονο.

Ακόμα και μετά τη γρήγορη και αναπάντεχη ισοφάριση, η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε την κατοχή και προσπάθησε να απειλήσει με κάποιες ενέργειες του Αντωνίου, που πέρασε στη θέση του Βασιλείου στο 65′, αλλά και του Κύπρου. Σε ένα σουτ του, στο 75′, ο Κύπρου στραβοπάτησε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Γ. Μαυροφτή να περνά στη θέση του.

Στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, ο ΑΣΙΛ ήταν καλύτερος και έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, με τον Λοΐζου να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση στο 80′ σε εξ επαφής κεφάλια, μετά από κόρνερ.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Με αυτό το βαθμό, η ΟΜΟΝΟΙΑ έφτασε τους 12 και παρέμεινε στη 13η θέση της βαθμολογίας, όμως μειώθηκε η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στον έναν πόντο, ενώ ακολουθούν δύο δύσκολα παιχνίδια με Ερμή εντός (κεκλεισμένων) και Νέα Σαλαμίνα εκτός.

Στα θετικά το ότι σκοράραμε και πήραμε βαθμό μετά από 6 σερί ήττες χωρίς τέρμα υπέρ μας, στα αρνητικά το οτι δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το προβάδισμα απέναντι σε μια ομάδα που είναι κοντά μας στη βαθμολογία και έχει, πάνω-κάτω, τους ίδιους στόχους με μας.

Ελπίζουμε η διακοπή να είναι ευεργετική, να γεμίσει η ομάδα (ήδη επέστρεψαν αρκετοί ποδοσφαιριστές, όμως δεν είναι ακόμα έτοιμοι για 90λεπτο) και να πάρουμε και θετικά αποτελέσματα με το νέο έτος.