Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ της Πέγειας 2014 και της ΟΜΟΝΟΙΑΣ για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η αναμέτρηση κρίθηκε με δύο πέναλτι, από ένα στο τέλος κάθε ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα και χωρίς καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 10′ με σουτ εντός περιοχής που κόντραρε σε κόρνερ.

Στο 18′ έγινε ένα επικίνδυνο γύρισμα από τον Σοφοκλέους, με την άμυνα της Πέγειας να διώχνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Μέχρι το 45′ δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση πέραν από κάποια μακρινά σουτ που ήταν άστοχα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο αμυντικός της Πέγειας γύρισε την μπάλα πίσω στον τερματοφύλακα, ο Κύπρου πίεσε ψηλά και έκλεψε με τον τερματοφύλακα να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Ο Φροξυλιάς το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Πέγεια μπήκε πολύ πιο δυνατά και από το 55′ κυριάρχησε. Ο Παπαστυλιανού χρειάστηκε να επέμβει τρεις φορές για να σώσει την εστία μας (56′, 65′ και 67′) με την τρίτη να είναι και τετ α τετ. Στο 71′ σουτ των γηπεδούχων από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Μετά από αυτή τη φάση, η ΟΜΟΝΟΙΑ έκλεισε κάπως τους χώρους όμως δεν ήταν καθόλου απειλητική στην επίθεση, καθώς δεν μπορούσαμε να οργανωθούμε σωστά. Η Πέγεια είχε την κατοχή και προσπαθούσε με μπαλιές στην περιοχή μας να απειλείσει.

Στο 87′, έγινε ενα σουτ εντός περιοχής από τους γηπεδούχους, με την μπάλα να βρίσκει σε χέρι ποδοσφαιριστή μας, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα κι έτσι έγινε το 1-1.

Στον εναπομείναντα χρόνο προσπάθησαν και οι δύο ομάδες να κάνουν ευκαιρίες, ομως δεν τα κατάφεραν κι έτσι ο αγώνας έληξε ισόπαλος.

Καταληκτικά, η εμφάνιση της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλή, με σωστές τοποθετήσεις αμυντικά και οργανωμένες προσπάθειες στο επιθετικό τρίτο.

Στην επανάληψη, όμως, δώσαμε χώρο στους γηπεδούχους και, ουσιαστικά, δεν καταφέραμε να ολοκληρώσουμε μια επιθετική προσπάθεια. Αντίθετα, χρειάστηκε η επέμβαση του τερματοφύλακα μας σε τρεις περιπτώσεις για να μην ισοφαριστούμε πιο γρήγορα.

Σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαμε σε καθοριστικό χρονικό σημείο και με την ψυχολογία σαφώς υπέρ μας, ουσιαστικά οπισθοχωρήσαμε και χάσαμε δύο βαθμούς.

Επόμενο ματς την Κυριακή 13 Νοεμβρίου στις 17:00 απέναντι στον Εθνικό Άχνας, στο “Αμμόχωστος – Επιστροφή”.