Α ημίχρονο: Με διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια μπήκε στο γήπεδο η ομάδα μας με καθαρή προτεραιότητα να κρατήσει το μηδέν. Στα αρχικά στάδια του αγώνα οι ποδοσφαιριστές μας είχαν άνεση στις κινήσεις τους και βρήκαν χώρους. Πρώτη καλή φάση με τον Φαμπίνιο που άδειασε με ωραία κίνηση τον αντίπαλο αλλά τον πρόλαβε άλλος αμυντικός στο 3′. Στο 15′ ο από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού ο Παύλου από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα. Προσπάθησαν να ανέβουν οι γηπεδούχοι στα επόμενα λεπτά χωρίς να δημιουργήσουν ουσιαστικούς κινδύνους. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα επόμενα λεπτά με τον Ολυμπιακό να έχει ανούσια κατοχή. Στο 44′ ο Πικής βρήκε τον Φοινίρη το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Β ημίχρονο: Προσπάθησε να πιέσει ο Ολυμπιακός στα πρώτα στάδια της επανάληψης χωρίς όμως να δημιουργεί φάσεις. Στο 56′ από την σέντρα του Παύλου ο Φαμπίνιο έπιασε το ανάποδο η μπάλα είχε πορεία προς την εστία όμως κόντραρε στην πλάτη αμυντικού. Στο 60′ από αντεπίθεση ο Φαμπίνιο πρόλαβε τον αντίπαλο έδωσε αμέσως στον Πική και αυτός βρήκε τον Αρτεμίου που από πλάγια θέση απέναντι από τον τερματοφύλακα είδε το πλασέ του να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 63′ ήταν σειρά του Ολυμπιακού να χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν από φάουλ που εκτελέστηκε γρήγορα το πλασέ του επιθετικού πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 64′ ο αντίπαλος έπιασε πισινή κεφαλιά με τον Στρέζο να αποκρούει εντυπωσιακά ενώ στο 65′ από κόρνερ η κεφαλιά του αντιπάλου πέρασε έξω σε ένα διάστημα που η ομάδα μας δέκτηκε πίεση. Στο 66′ ο Φαμπίνιο μπήκε στην περιοχή από πλάγια έδωσε πάσα προς τα πίσω με τον τερματοφύλακα να προλαβαίνει την μπάλα ενώ ο Αρτεμίου ήταν έτοιμος να τελειώσει την φάση. Βλέποντας τον ρυθμό του αγώνα να γίνεται γρηγορότερος ο Νεντίμ Τούτιτς προχώρησε σε τριπλή αλλαγή. Οι αλλαγές βοήθησαν στο να ελέγξει η ΟΜΟΝΟΙΑ περισσότερο τον ρυθμό και να περιορίσει τον αντίπαλο. Στο  80′ η κεφαλιά του Μπούτνικ πέρασε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν να μείνουν ψηλά και δεν άφησαν τον αντίπαλο να δημιουργήσει ιδιαίτερους κινδύνους και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Τελικό σχόλιο: Δεν περιμέναμε να πάρει μεγάλα ρίσκα ο Νεντίμ Τούτιτς. Η προσέγγιση του ήταν να περιορίσει τον Ολυμπιακό κάτι που το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό με εξαίρεση το διάστημα 60-65. Βλέποντας τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν ο προπονητής έκανε τις απαραίτητες κινήσεις για να περιορίσει τον αντίπαλο. Είχε τις ευκαιρίες η ΟΜΟΝΟΙΑ να πάρει και τη νίκη που εν τέλει δεν ήρθε. Παρόλα αυτά βαθμολογικά το γεγονός ότι έχασε το Παραλίμνι μας φέρνει δύο αγωνιστικές πριν το τέλος να μας βολεύει και η ισοπαλία με την Ομόνοια Αραδίππου για να παραμείνουμε στην πρώτη θέση.