Α ημίχρονο: Όπως αναμενόταν η εικόνα του παιχνιδιού στο ξεκίνημα. Κυκλοφορία για την ομάδα μας με το παιχνίδι να παίζεται στο μισό της Ολυμπιάς. Φανερά αγχωμένοι οι ποδοσφαιριστές μας λόγω της σημαντικότητας του αγώνα έκαναν αρκετά λάθη. Στο 12′ η κεφαλιά του Αντωνίου βρήκε στον αντίπαλο ενω στο 19′ το συρτό σουτ του Φοινίρη πέρασε έξω. Στο 21′ οι γηπεδούχοι από το τίποτα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μετά από ριμπαουντ που πήρε ο επιθετικός σε ασταθή απόκρουση του Παπαστυλιανού. Ευτυχώς η αντίδραση ήταν γρήγορη αφού στο 26′ ο Σάκης Κύπρου έκανε κούρσα απο αριστερά, η σέντρα του κτύπησε στο χέρι αντιπάλου και ο Φροξυλιάς με πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στα επόμενα λεπτά η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε πολλά κόρνερ χωρίς να απειλήσει. Ευκαιρία με το πλασέ του Κύπρου στο 45′ να αποκρούεται απο τον τερματοφύλακα.

Β ημίχρονο: Με αποφασιστικότητα για ενα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές μας. Πρώτα το σουτ του Κύπρου κόντραρε στην πλάτη αμυντικού στο 47′. Στο 49′ το σουτ του Αντωνίου απο το ύψος του πέναλτι βρήκε το δοκάρι και απο κοντά ο Αρτεμίου έκανε το 2-1. Στο 52′ η ομάδα των Λυμπιών έμεινε με 10 κάτι που έκανε πιο εύκολο το έργο της ομάδας μας. Ακολούθησε το σουτ του Φροξυλιά που μετά την απόκρουση βρήκε και στο δοκάρι ενώ εντυπωσιακά απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων το μακρινό σουτ του Γαβριηλίδη. Νέο δοκάρι με το σουτ του Ανδρέου στο 67′ ενω στο 78′ το ψηλοκρεμαστό σουτ του Αρτεμίου κόπηκε στην γραμμή. Όπως ήταν φυσιολογικό το άγχος επανήλθε στα τελευταία λεπτά αφού δεν καθάρισε το παιχνίδι παρόλα αυτά δεν κινδυνεύσαμε πέρα απο ένα αδύναμο σουτ. Στο 86′  ο Κύπρου κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά αποκρούστηκε απο τον τερματοφύλακα. Στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας Βασιλείου με συρτό σουτ απο διαγώνια θέση έγραψε το τελικό 3-1.
Τελικό σχόλιο: Ο πρώτος στόχος της χρονιάς έχει επιτευχθεί. Η ΟΜΟΝΟΙΑ του λαού είναι στην πρώτη οκτάδα και θα διεκδικήσει στα επόμενα 14 παιχνίδια την άνοδο. Αναμέναμε σήμερα τον αντίπαλο να μας περιμένει στο μισό και να ήταν ένα παιχνίδι υπομονής. Σημαντικό το γεγονός ότι ήρθε γρήγορα η ισοφάριση. Άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο μπορούσε να καθαρίσει πιο νωρίς. Ελπίζουμε στη συνέχεια η ομάδα με λιγότερη πίεση να αποδόσει ακόμα καλύτερα και να είμαστε πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.