Α ημίχρονο: Με πολύ καλή διάθεση μπήκε η ομάδα μας στο παιχνίδι. Πρώτοι στις μονομαχίες και με καλή κυκλοφορία έδωσαν ενα πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι. Οι ευκαιρίες λιγοστές αφού και ο αντίπαλος ηταν πολύ καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο. Κορυφαία φάση η κεφαλιά του Απόλλωνα που απέκρουσε ο τερματοφύλακας και ίσως βρήκε στο δοκάρι κοντά στο 30′. Μετα το ημίωρο ο Ονήσιλος-Αχυρώνας ανέβηκε και προσπάθησε κυρίως με στημένα χωρίς ομως να απειλήσει. Ενα σουτ του Αδάμου Ανδρέου απο καλή θέση δεν βρήκε στόχο στο 38′.

Β ημίχρονο: Με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο με κεφαλιά που πέρασε εκτός. Στην συνέχεια η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβηκε και γενικά ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος. Στο 60′ σε μακρινή μπαλιά του Δημητρίου, ο Κύπρου κατέβασε έδωσε την πάσα στον Απόλλωνα Βασιλείου που με μονοκόμματο πλασέ έγραψε το 1-0. Προσπάθησε για ένα δεκάλεπτο να απειλήσει ο αντίπαλος δημιούργησε προΰποθέσεις χωρίς να είναι ουσιαστικός. Μετα το 70′ οι ποδοσφαιριστές μας έκαναν άριστη διαχείρηση του παιχνιδιού κράτησαν μπάλα έδωσαν μάχες δημιουργήσαμε τις δικές μας προΰποθέσεις ενώ στο 85′ θεωρούμε οτι κακώς ακυρώθηκε το γκολ του Σοφοκλέους για φάουλ.
Τελικό σχόλιο: Μεγάλης σημασίας νίκη απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο. Οι ποδοσφαιριστές μας έκανανμία ψυχωμένη εμφάνιση ενώ φαίνεται οτι το Δάλι θα αποτελέσει το μεγάλο μας όπλο. Μαζική παρουσία του κόσμου που δίνοντας ακομα μοα παράσταση έδωσε το κάτι παραπάνω στην ομάδα. Με τη νίκη αυτή η ΟΜΟΝΟΙΑ βρίσκεται στην 6η θέση με 18 βαθμούς ένα βαθμό πάνω απο τον στόχο που είναι η οκτάδα. Γιατί ας μην ξεχνάμε οτι αυτός είναι ο πρώτος στόχος. Το πρόγραμμα είναι ευνοϊκό για ένα πολύ καλυτερο πλασάρισμα απαιτείται όμως συγκέντρωση και πάθος απο όλους στα εναπομείναντα τέσσερα παιχνίδια.