• Ο καιρός είναι κατάλληλος για ποδοσφαιρικό αγώνα.
  • Ευχαριστούμε τους οργανωμένους της Νέας Σαλαμίνας που τήρησαν εννιά λεπτά σιγής ως ένδειξη συμπαράστασης ενάντια στο μέτρο της απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών που δέχθηκε η ομάδα μας. Επίσης, ευχαριστούμε τους ανθρώπους της Νέας Σαλαμίνας για την πολύ όμορφη φιλοξενία.
  • Η ΟΜΟΝΟΙΑ του λαού κατεβαίνει σήμερα στον αγωνιστικό χώρο με σημαντικές απουσίες, κυρίως στο χώρο του κέντρου και της άμυνας.
  • 1’: Έναρξη αγώνα.
  • 2’: Επικίνδυνη μπαλιά στην επανορθωτική μας. Ο Florian Taulemesse για λίγο δεν προλαβαίνει να ακουμπήσει την μπάλα.
  • 4’: Πρώτη φάση για την ομάδα μας. Πλασέ από τον Σοφοκλέους από το ύψος της μεγάλης επανορθωτικής. Η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
  • 5’: Όμορφη ενέργεια από τους παίχτες της Νέας Σαλαμίνας από αριστερά. Ο αντίπαλος επιθετικός έπιασε πλασέ μέσα από την επανορθωτική. Απέκρουσε ασταθώς ο Λοϊζου και αμέσως διώχνει σε κόρνερ ο Μαυροφτής. Το κόρνερ δεν έφερε τίποτα σημαντικό.
  • 7΄: Ο Λοϊζου σε υπερένταση αποκρούει δυνατή κεφαλιά του Μιγκελίτο σε κόρνερ. Το οποίο και πάλι αποκρούεται.
  • Οδεύουμε προς την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου. Η Νέα Σαλαμίνα έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μας πιέζει ψηλά. Προς το παρόν η αμυντική μας λειτουργία είναι σωστή.
  • 10’: Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Παντελή μόνος του στην μικρή επανορθωτική δεν πιάνει καλά το πλασέ και η μπάλα βγαίνει άουτ.
  • 11’: 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο με δυνατό πλασέ από αρκετά κοντά δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λοϊζου. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε τρεις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, πίεζε ψηλά. Το γκολ ήταν αναμενόμενο.
  • 13’: Φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα δίπλα από το σημαιάκι του κόρνερ. Η εκτέλεση έφερε κόρνερ μετά από διώξιμο ποδοσφαιριστή μας. Ο Λοϊζου διώχνει αποφασιστικά με γροθιές.
  • 15’: Παίχτης της Σαλαμίνας επαναφέρει ξανά και βρίσκει μόνο του τον Γκολοβάρ που πιάνει την κεφαλιά, ευτυχώς ακριβώς πάνω στον Λοϊζου που απέκρουσε σταθερά.
  • Φτάσαμε σχεδόν το εικοσάλεπτο. Η ομάδα μας βρίσκεται σε παθητικό ρόλο. Η Νέα Σαλαμίνα μετά το 1-0 δεν έχει ρίξει στροφές, συνεχίζει να πιέζει πολύ ψηλά και μέχρι στιγμής της βγαίνει.
  • 25’: Τα τελευταία πέντε λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι αξιόλογο. Η ομάδα μας ανεβαίνει και κερδίζει κατοχή προσπαθώντας να ισορροπήσει το παιχνίδι.
  • 29΄: Πρώτο κόρνερ για την ομάδα μας μετά από προσπάθεια του Μιχαήλ. Ο Αρτεμίου στην εκτέλεση του κόρνερ. Η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας αποκρούει εύκολα και στην αντεπίθεση ο Taulemesse έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ των γηπεδούχων.
  • 32’: Ο Αντωνίου έκανε όμορφη ενέργεια, ελευθερώθηκε πλάγια έπιασε δυνατό σουτ και κέρδισε κόρνερ από προβολή αντίπαλου αμυντικού. Το κόρνερ εκτελέστηκε με κοντινή πάσα, έγινε ασυνεννοησία και το κόρνερ δεν αξιοποιήθηκε. Οι παίχτες μας φώναξαν για φάουλ.
  • 34’: Η ομάδα μας το τελευταίο δεκάλεπτο έχει εξισορροπήσει τον αγώνα. Προσπαθεί να γίνει επικίνδυνη αλλά μέχρι στιγμής η αμυντική λειτουργία της Νέας Σαλαμίνας είναι υποδειγματική.
  • 35’: Δυνατό μακρινό σουτ από τον Μιγκελίτο το οποίο δεν ανησυχεί τον Λοϊζου.
  • 39’: 2-0 για τη Νέα Σαλαμίνα! Οι γηπεδούχοι ξεχύθηκαν με ταχύτητα από τα δεξιά, η μπαλιά στην επανορθωτική μας βρήκε τους αμυντικούς μας εκτός θέσης και μετά από δύο διαδοχικές κεφαλιές των παιχτών της Νέας Σαλαμίνας, το σκορ διπλασιάστηκε. Σκόρερ ο Taulemesse.
  • 41’: Ο Φροξυλιάς έκανε μια όμορφη ενέργεια, έπιασε ένα καλό πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας δεν αιφνιδιάστηκε.
  • 42’: Όμορφη οργανωμένη επίθεση από πίσω για την ομάδα μας. Ο Μιχαήλ από πλάγια πιάνει ένα πολύ καλό σουτ, ο Κίσσας όμως ήταν ξανά έτοιμος.
  • 44’: Κόρνερ για την ομάδα μας μετά από όμορφη πάσα Σοφοκλέους σε Μιχαήλ. Η εκτέλεση δεν έφερε τίποτα αξιοσημείωτο.
  • Λήξη του Α’ Ημιχρόνου.
  • Τι φταίει για το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου; Αρχικά στο πρώτο εικοσάλεπτο ήμασταν αποκαρδιωτικοί. Η Νέα Σαλαμίνα από τα πρώτα δευτερόλεπτα μπήκε μέσα με δύναμη και πίεσε πάρα πολύ ψηλά την άμυνα μας. Η επιλογή του αντίπαλου προπονητή να ανεβάσει τις γραμμές του για να βάλει πίεση στην αμυντική μας γραμμή είχε αποτέλεσμα καθώς η ομάδα μας για το πρώτο δεκάλεπτο ήταν βραχυκυκλωμένη. Το επιθετικό κρεσέντο της Νέας Σαλαμίνας το πρώτο δεκάλεπτο έφερε αποτέλεσμα καθώς έχασαν 3 καλές ευκαιρίες και στο 11’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Η ομάδα μας προσπάθησε να συνέλθει μετά το κακό ξεκίνημα. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο βρήκαμε τα πατήματα μας στο χώρο του κέντρου αλλά δεν καταφέραμε να γίνουμε επικίνδυνοι. Εδώ οφείλουμε να πούμε πως η αμυντική λειτουργία της Νέας Σαλαμίνας ήταν πολύ καλή, με τρεξίματα και αλληλοκαλύψεις. Στο 39’ ήρθε το 2-0 σε μια φάση που δεν «μύριζε» γκολ. Σε μια στιγμή αμυντικής ανισορροπίας οι επιθετικοί των γηπεδούχων άλλαξαν όμορφα την μπάλα και από κοντά ο Taulemesse δεν λάθεψε να σκοράρει. Εν τέλει, το 2-0 είναι δίκαιο σκορ.
  • 46’: Έναρξη του Β’ ημιχρόνου
  • 46’: Φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα ακριβώς δίπλα από την γραμμή της μεγάλης επανορθωτικής μας. Κίτρινη για τον Σάκκη.
  • 47’: Η εκτέλεση του Χουάν Φελίπε δεν ήταν καλή. Ο Λοϊζου μάζεψε τη μπάλα σταθερά.
  • 49’: Χλιαρό σουτ από τον Μιχαήλ, η μπάλα περνά έξω από την εστία του Κίσσα.
  • 50’: Σε μια πολύ γρήγορη φάση ο Χουάν Φελίπε πέρασε όμορφη κάθετη πάσα στον Παντελή. Ο Σάκκης με υποδειγματική άμυνα ανέκοψε την μπάλα και ο Λοϊζου μάζεψε σταθερά. Οι αντίπαλοι ζήτησαν πέναλτι, αδίκως.
  • 53΄: Μεγάλη φάση για την ομάδα μας, παραλίγο αυτογκόλ από τον Γκολοβάρ. Παίξαμε πολύ όμορφα από δεξιά και μετά από μια πολύ καλή παράλληλη μπαλιά μπροστά από την εστία της Νέας Σαλαμίνας, ο Γκολοβάρ έδιωξε με υπερένταση μπροστά σε δύο επιθετικούς μας οι οποίοι ήταν έτοιμοι να σκοράρουν.
  • 56’: Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά με δύο φάσεις, μια για κάθε ομάδα. Ωστόσο τα τελευταία λεπτά έχει πέσει λίγο ο ρυθμός.
  • 58’: Φάουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα, η εκτέλεση του έφερε κόρνερ το οποίο όμως δεν δημιούργησε κάποια φάση.
  • 62’: Δυνατό ευθύβολο σουτ του Κουμουρή. Ο Λοϊζου ήταν στη σωστή θέση και απόκρουσε με σιγουριά.
  • 63’: Πολύ όμορφη εναλλαγή της μπάλας με διαδοχικές κοντινές πάσες. Τελευταίος δέκτης της μπάλας ο Αντωνίου που έπιασε δυνατό σουτ αλλά από πλάγια. Ο Κίσσας σε υπερένταση διώχνει σε κόρνερ.
  • 64’: Το κόρνερ έφερε άουτ για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι ποδοσφαιριστές μας διαμαρτυρήθηκαν έντονα και ζήτησαν κόρνερ.
  • Κοντεύουμε στην ολοκλήρωση του πρώτου μισάωρου του αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο είναι πιο ισορροπημένο. Έχει πέσει ο ρυθμός αλλά η ομάδα μας έχει πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων τα τελευταία λεπτά.
  • 73’: 3-0 για τη Σαλαμίνα, σε ένα διάστημα που η ΟΜΟΝΟΙΑ πίεζε για να σκοράρει. Ο Λοϊζου βγήκε πολύ εκτός από την εστία του, δεν κατάφερε να ανακόψει τον μπαλιά του αντιπάλου και από κοντά ο Πικής έκανε το 3-0.
  • 77’: Μεγάλη επέμβαση από τον Κίσσα! Από εκτέλεση φάουλ, ο Φροξυλιάς έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και ο Κίσσας ενώ είχε ήδη πέσει προς τα δεξιά με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε την μπάλα χιλιοστά πριν περάσει την τελική γραμμή.
  • 79΄: Απαντά η Νέα Σαλαμίνα με δυνατό πλασέ εντός της περιοχής του Λοϊζου. Η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας μας.
  • 80’: Πολύ καλή επέμβαση από τον Λοϊζου ο οποίος απόκρουσε δυνατό πλασέ του Ντανίλο.
  • 83΄: Κόρνερ για την ομάδα μας. Ο Κίσσας βγαίνει αποφασιστικά και μαζεύει σταθερά την μπάλα.
  • 85΄: Ο Μιχαήλ κόβει μια επικίνδυνη επίθεση. Η μπάλα βγαίνει κόρνερ. Στην εκτέλεση του, δύο παίχτες της Νέας Σαλαμίνας πήδηξαν για την κεφαλιά, η μπάλα βγήκε αρκετά έξω.
  • 86’: Κόρνερ για την ομάδα μας μετά από σέντρα του Ιερείδη. Τίποτα σημαντικό από την εκτέλεση.
  • Η ΟΜΟΝΟΙΑ πιέζει για ψηλά, προς το παρόν η Νέα Σαλαμίνα κλείνει με σωστό τρόπο τους χώρους.
  • Το τελευταίος δεκάλεπτο είναι ξερό και άγονο. Έχουμε την κατοχή αλλά δεν μπορούμε να διασπάσουμε την αντίπαλη άμυνα.
  • Τέλος του αγώνα, ο διαιτητής κράτησε ελάχιστα λεπτά καθυστερήσεις. Τελικό σκορ 3-0.
  • Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ κακό για εμάς. Ήρθαμε στο Αμμόχωστος Επιστροφή με κυριολεκτικά μια ντουζίνα απουσίες. Πέραν από τις πολλές και σημαντικές απουσίες που είχαν ως αποτέλεσμα μια εντεκάδα «ανάγκης», ο αντίπαλος προπονητής διάβασε καλά το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά η Νέα Σαλαμίνα ήταν συνέχεια στην επίθεση. Οι αντίπαλοι ήθελαν το γρήγορο γκολ για να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα από νωρίς. Χρειάστηκε ένα εικοσάλεπτο για να συνέλθουμε από την αρχική ψυχρολουσία. Το 2-0 και 3-0 αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι μπορούσαν να αποφευχθούν. Ωστόσο, το γρήγορο γκολ, οι πολλές και σημαντικές απουσίας και η καλή διαχείριση του σκορ από τους γηπεδούχους δεν μας επέτρεψαν να διεκδικήσουμε τίποτα από το σημερινό αγώνα.