Σημαντική νίκη πέτυχε η ΟΜΟΝΟΙΑ απέναντι στον Ηρακλή Γερολάκκου με 3-2 και έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +3 από τη δεύτερη Πέγεια.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε την κατοχή τη μπάλας και ήταν πιο δραστήρια χωρίς, όμως, να φτιάξει μεγάλες ευκαιρίες. Ούτε οι αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί κι έτσι το πρώτο 45λεπτο κινήθηκε στη μετριότητα χωρίς πολλές φάσεις.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο με την ΟΜΟΝΟΙΑ να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 47′ με την κεφαλιά του Παπαγγελοδήμου μετά την ωραία εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Μαυροφτή. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων καθώς στο 49′ ο Κάττος εκμεταλλεύθηκε την κακή απομάκρυνση του Δημοσθένους, κέρδισε την μπάλα, έκανε το γύρισμα για τον Παντελή στο πίσω δοκάρι, ο οποίος με τη σειρά του βρήκε τον Μιλή που από κοντά έκανε το 1-1.

Η ομάδα μας πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 56′ όταν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιώργου Μαυροφτή, ο Χρυσοστόμουν αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας έκανε το 2-1. Στο 63′ η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε φάουλ από δεξιά, ο Μικέλλης εκτέλεσε με πάσα για τον Ραφαήλ Σοφοκλέους, αυτός έκανε την μπαλιά στη περιοχή του Ηρακλή και ο Χρυσοστόμου έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 3-1 με δεύτερο προσωπικό γκολ.

Η ομάδα μας φαινόταν να ελέγχει τον αγώνα, όμως στο 84′ ο Χρυσοστόμου υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον αρχηγό του Ηρακλή, Κάττο. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μάριος Θεοδώρου και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση όμως η ΟΜΟΝΟΙΑ κράτησε το σκορ και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη που την φέρνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με 54 βαθμούς, στο +3 από τη δεύτερη Πέγεια και στο +4 από την 4η Ολυμπιάς.

Απομένουν 6 τελικοί μετά τη διακοπή του Πάσχα, πρέπει να δώσουμε το 100% σε κάθε παιχνίδι για να πανηγυρίσουμε την άνοδο και το πρωτάθλημα.