Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ΟΜΟΝΟΙΑ απέναντι στον ΑΠΟΝΑ Ανάγυιας με 2-1 στο Γήπεδο “Κερύνεια – Επιστροφή”.

Η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το 15′ έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες, δύο διαγώνια σουτ του Τζιωνή που απέκρουσε ο τερματοφύλακας και ένα πλασέ του Νεάρχου εξ επαφής που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κάποια μέτρα χωρίς να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να προηγηθεί στο 33′ με τον Θεράποντος να εκμεταλλεύεται την μπαλιά του Μιλτιάδους, να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να κρεμάζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα μας έχασε άλλη μια μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Θεράποντος να σημαδεύει από πλάγια θέση το δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η κεφαλιά του Νεάρχου εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πιο μουδιασμένα κι έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 60′ με τον Παπαθεοχάρους ενώ έχασαν ακόμα μια κλασική ευκαιρία για να γυρίσουν το παιχνίδι με τον Παπαδημητρίου να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα μέσα από τη μικρή περιοχή.

Η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες, πρώτα με το σουτ του Παπαγγελοδήμου εντός περιοχής στο οποίο η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ και στη συνέχεια με ωραίο σουτ του Νεάρχου από το ύψος της περιοχής το οποίο απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας. Το δεύτερο γκολ ήρθε τελικά από στημένη φάση στο 77′, με τον Γιώργο Μαυροφτή να εκτελεί το κόρνερ από αριστερά και τον Διονυσίου να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Με αυτή τη νίκη η ΟΜΟΝΟΙΑ έφτασε τους 48 βαθμούς και έπιασε ξανά την Πέγεια στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ βρίσκεται στο +2 από την 3η Ολυμπιάς.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας στις 24 Απριλίου, απέναντι στην Αμαθούς Αγίου Τύχωνα, εκτός έδρας.